סדציה

סדציה


ידוע לכולם שהפחד מרופא שיניים וחרדת המתרפא מהכאב הם אחת מהבעיות הקשות העומדות בפני הרופא. בעיות אלו גורמות להזנחת טיפולי השיניים והחניכיים ולאחר מכן לטיפולים יקרים ומסובכים כאשר "אין ברירה". 
החרדה והפחד מן הכאב הם טראומטיים יותר מהכאב הממשי. עצם הציפייה לכאב מהווה זרז המגביר את תחושת הכאב. כל זמן שפחד זה קיים בתודעתו של המתרפא, הוא מהווה מכשול לרפואת שיניים יעילה. 

לקבלת מידע נוסף אודות סדציה בעת טיפולי שיניים וחניכיים חייגו עכשיו 09-7423435 או צרו עמנו קשר דרך האתר ואנחנו נשמח לעמוד לשירותכם.

סדציה קלה (גז צחוק)

גז הצחוק מוריד את רמת החרדה ומושיב את המטופל הפוחד והחושש על כסא הטיפולים. הפחד מפני הרופא נעלם והמתרפא יושב נינוח וכך חופשי הרופא למטפל בו בנחת וללא הפרעות.

מהו גז הצחוק? 
הניטרוס - גז הצחוק (דו חנקן חמצני N2O) הינו גז בלתי פעיל החודר למחזור הדם ויוצא ממנו מבלי שעבר שינויים כלשהם. המתרפא נותר בהכרה מלאה, משתף פעולה עם הרופא ויכול למלא את הוראותיו. בסוף הטיפול יקבל המתרפא חמצן נקי כ-3 דקות ואז יוכל לצאת לפעילותו השגרתית ללא חשש, השפעת הגז עוברת באופן מיידי.
בתחום רפואת השיניים הביא גז הצחוק למטופלים מהפכה של ממש. מטופלים שהתנסו בחווית גז הצחוק יבואו שנית למרפאה ברצון וללא פחד, ישבו רגועים על הכסא ויאפשרו לסיים טיפולים ארוכים בישיבה אחת.
 
לסיכום:
השימוש בגז הצחוק ברוב המקרים
  • מסלק את הציפייה לכאב.
  • מעלה את סף הכאב.
  • מצמצם את הפחד והחשש.
  • גורם למטופל/ת להרגיש נינוח ורגוע.
  • מקטין את הזיכרון של תחושת אי הנוחות במהלך הטיפול.

סדציה עמוקה (תוך-ורידית)

מתי משתמשים בשיטה?
במקרים של חרדה דנטלית עמוקה ו/או כאשר יש צורך בטיפולים רבים וממושכים ורוצים לקצר את מספר הטיפולים.

יתרונות השיטה
1. ניתן לבצע מספר גדול של טיפולים בפגישה אחת.
2. המתרפא יכול לשתף פעולה ולהתגבר בקלות רבה יותר על הטיפול.
3. אחרי הטיפול ישנה תופעה "טובה" של שכחה (אמנזיה).
4. אין זו הרדמה כללית לכן ההתאוששות מהירה והתהליך בטוח יותר.

מהי השיטה?
במקביל לטיפול שיניים רגיל ע"י רופא השיניים או הכירורג, ניתן חומר הרדמה קל ע"י מרדים מומחה. תיאור השיטה:
מספר דקות לפני טיפול השיניים, המרדים מחדיר חומר סדטיבי דמוי ואליום דרך הזרוע ע"י אינפוזיה. לאחר התחלת השפעת הסדציה מתחיל טיפול השיניים כאשר המרדים ממשיך לעקוב אחרי מצב המטופל כל זמן הטיפול. המרדים מווסת את כמות חומר הסדציה לפי הצורך, כדי לשמור על מצב של נוחות מקסמילית למתרפא ולרופא בעבודתו. רופא השיניים משתמש גם בהרדמה מקומית בפה, אך המתרפא לא מודע לפעולה זו. המטופל ער, משתף פעולה ומתקשר עם הסובבים אך בו בזמן הפחד והחששות נעלמים כתוצאה מפעילותו של המרדים. בנוסף, המטופל לא יזכור את הטיפול בצורה טראומתית וכך נחסך הפחד לטיפול הבא. בסוף הטיפול הרפואי הדנטלי, מפסיק המרדים את מתן התרופה והמתרפא יכול בתוך מספר דקות לקום. בדר"כ יישאר המטופל לאחר תום הטיפול כ- 30 דקות במרפאה לצורך השגחה וביקורת לאחר מכן משוחרר המתרפא לביתו כמעט ללא מגבלות מלבד ההמלצה שלא לנהוג לאחר הסדציה ולכן רצוי לחזור הביתה עם מלווה. 

לסיכום:
  • טיפול שיניים תחת סדציה תוך ורידית נמצא כשיטה מצוינת המאפשרת למתרפאים לקבל טיפולי שיניים בקלות יחסית וללא טראומות. 
  • השיטה מאפשרת לרכז מספר רב של טיפולים בגישת טיפול אחת ובכך מתאימה השיטה לחיסכון בזמן הטיפול.
Share by: